Banu Birecikligil, "Kristal Küre // Crystal Globe", Açılış // Opening, 26 Nisan // April 2012 //Galeri X-Ist

Öznel dünyasının gerçeküstü karakter ve hikayelerini çocuksu bir anlatımla resme yansıtan Banu Birecikligil 26 Nisan’da x-ist’te 5. kişisel sergisi “Kristal Küre”yi açıyor.

Kimi zaman rüyaları, kimi zaman ise masalları anımsatan resimlerinde Birecikligil, yeni sergisinde bir önceki hikayelerinin devamı niteliğindeki yapıtları ile yolculuğuna devam ediyor. Farkındalık ile hayalgücü arasında gidip gelen sahneler sanatçının benlik sembolleri ve onların masalsı temsilleri ile donatılmış. Birecikligil’in kişisel mitolojisi - canavarları, cüceleri ve devasa kedileri – doğaya duyduğu özlemi ve kendiyle yüzleşme sürecini ortaya çıkartıyor.

Birecikligil’in figürleri ilkel, ama hikayeleri olgun. Diğerlerinden farklı olarak “Kristal Küre”adlı sergisinde artık onu besleyen çocukluğuna duyduğu özlem değil, bugünü ve şu anki değişimi. Aşina olduğumuz karakterleri yerleştirildikleri kurguda giriş bölümünü çoktan geçmiş, finale yaklaşıyorlar. Birecikligil bu hikayelerde bazen anlatıcı, bazense protagonist rolünde. Karakterlerini her an yeni bir başlangıç beklerken geride bıraktıkları sanatçının vardığı noktayı işaret ediyor.

Birecikligil’in yaşanmışlık hissi taşıyan hayal ürünü mekanları ve onların fantastik sakinleri (ya da misafirleri) 26 Mayis’a kadar x-ist’te görülebilir.

-------------------------------------------------------------------------------

Banu Birecikligil, who blends the fantastic characters of her subjective, surreal world with childhood elements, opens her fifth solo show “Christal Globe” on April 26th, 2012 at x-ist.

The stories in Birecikligil’s paintings, which remind us of dreams or fairy tales, continue with a new chapter. Oscillating between consciousness and fantasy, the artist includes symbols of her inner ego and its fictional representation in her work. Birecikligil’s personal mythology - monsters, dwarves and gigantic cats – gives us a sense of her deep interior and longing for nature.

Birecikligil’s figures are primitive but her stories are mature. In her new exhibition “Crystal Globe”, she no longer feeds from longing for childhood, instead from her current state and gradual change. Her characters have already passed the introduction chapter; they are drawing close to the final. In these tales, Birecikligil can either be the narrator or the protagonist. While a new start awaits her characters at any moment, what they have left behind reveals the artist’s personal journey.

Birecikligil’s surreal settings and their fictional residents (or guests) can be seen until May 26th at x-ist.